Ładowanie...

O teatrze

W 80 bajek dookoła świata

Baśniowa Kawiarenka to pierwsze i jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce – teatr dla dzieci, mała księgarnia i kawiarnia. Ten kameralny teatr istnieje od 2008 r. Właścicielką i kierownikiem artystycznym jest Urszula Binkowska (aktorka i teatrolog), która gra, reżyseruje i pisze scenariusze do przedstawień. Współpracują z nią aktorzy: Włodzimierz Twardowski (współreżyser), Magdalena Dratkiewicz, Maciej Piotrowski.

Scenografię do wszystkich przedstawień i wystój wnętrza zaprojektowała Maria Kostrzewska–Baron, a lalki wykonała Janina Kamińska i Andrzej Raab. Muzyka do przedstawień powstała przy udziale Tomasza Walczaka, a autorem tekstów piosenek jest Jan Tomasz Pieczątkowski. Ruch sceniczny do każdej premiery konsultował Kazimierz Knol.

Baśniowa Kawiarenka przygotowała do tej pory 17 premier w ramach cyklu w „W 80 bajek dookoła świata”. Są to najczęściej baśnie klasyczne (H. Ch. Andersen, Ch. Perrault, Bracia Grimm), ale również opowieści odległych kultur (Chiny, Japonia, Persja). Przybliżamy młodym widzom tradycje polskie (jasełka) i poezję dla dzieci (J. Tuwim, J. Brzechwa, A. Fredro, J. de La Fontaine, A. Puszkin).

Z każdą nową premierą prezentujemy różne techniki lalkowe i po spektaklu tłumaczymy sposób ich poruszania.

Baśniowa Kawiarenka prowadzi również warsztaty teatralne i „Spotkania z Książką”.

Oferta

Od poniedziałku do piątku grane są spektakle dla szkół i przedszkoli, a w niedziele dla widzów indywidualnych (godz. 11:00). Baśniowa Kawiarenka prowadzi warsztaty teatralne, a także "Spotkania z książką".

Aktorzy

Zespół Baśniowej Kawiarenki tworzą zawodowi aktorzy.

Urszula Binkowska

Właścicielka/aktorka/reżyser

Urszula Binkowska jest pomysłodawczynią, właścicielką i kierownikiem artystycznym Baśniowej Kawiarenki. To doświadczona aktorka-lalkarka i teatrolog (UŁ), od początku swej drogi artystycznej związana z Teatrem Pinokio w Łodzi.

Włodzimierz Twardowski

Aktor/reżyser

Włodzimierz Twardowski to absolwent łódzkiej „filmówki”. Pracował w teatrach dramatycznych w Polsce, a także w Teatrze Pinokio w Łodzi.

Magdalena Dratkiewiecz

Aktorka

Magdalena Dratkiewicz jest absolwentką łódzkiej „filmówki” oraz aktorką Teatru Powszechnego w Łodzi.

Nasz zespół

Wyjątkową atmosferę Baśniowej Kawiarenki tworzą nie tylko aktorzy, ale także uznani twórcy oraz współpracownicy.

Janina Kamińska scenograf i plastyk
Maria Kostrzewska-Baron scenograf
Andrzej Raab scenograf i plastyk
Kazimierz Knol choreograf
Tomasz Walczak kompozytor
Jan Tomasz Pieczątkowski autor piosenek
Bożena Kozłowska-Włodarska koordynator pracy artystycznej
Patrycja Szymankiewicz, Grazyna Klimek, Małgorzata Wżalińska obsługa spektaklu